Zamek Matsumoto
Znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie na wyspie Honsiu, Jeden z pięciu zachowanych w oryginale zamków japońskich. Zwany jest również Zamkiem Kruków ze względu na czarny kolor ścian zewnętrznych. Budowa trwała od 1593 do 1594 roku.
Zamek Himeji
Znajduje się w centrum miasta Himeji, w prefekturze Hyōgo. Jest to jedna z najstarszych, istniejących do dziś budowli Japonii. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wraz z zamkami: Matsumoto, Inuyama oraz Hikone
posiada status Skarbu Narodowego Japonii. Znany jest również jako Hakuro-jō lub Shirasagi-jō (Zamek Białej Czapli) ze względu na zewnętrzne wykończenie białym tynkiem gipsowym. Pierwotną konstrukcją był fort wzniesiony w 1333 r. przez Norimurę Akamatsu, władcę regionu Harima. W 1581 r. trzypiętrowy zamek został wzniesiony przez Hideyoshiego Toyotomi w okresie stałych konfliktów zbrojnych i jego dążeń do zjednoczenia kraju. Po bitwie pod Sekigaharą w 1600 r. Ieyasu Tokugawa osadził na zamku swojego zięcia Terumasę Ikeda, który od 1601 r. prowadził przez osiem lat przebudowę. Podwyższył główną wieżę do pięciu pięter i dobudował trzy mniejsze. Ostatnim elementem rozbudowy była zachodnia baszta z przeznaczeniem dla księżniczki Sen (1597–1666), najstarszej córki sioguna Hidetady Tokugawa. Została ona ukończona w 1618 r. Zamek nigdy nie został zniszczony przez trzęsienia ziemi, ani w czasie walk, nawet w czasie II wojny światowej. Zachował przez to swój oryginalny kształt przez 400 lat.
Zamek Kumamoto
Zbudowany na wzgórzu w mieście Kumamoto, w prefekturze Kumamoto. Uważany jest za jeden z trzech głównych zamków w Japonii, obok zamków Himeji i Matsumoto. W 1467 roku powstały pierwsze fortyfikacje, których twórcą był Hidenobu Ideta. W 1496 roku Chikakazu Kanokogi rozbudował fortyfikacje po drugiej strony góry. W latach 1601–1607 Kiyomasa Katō znacznie rozbudował zamek, przekształcając go w kompleks zamkowy z 49 wieżami, 18 bramami wieżowymi i 29 mniejszymi bramami. W 1610 roku ukończono budowę pałacu Honmaru Goten. W 1877 roku zamek był oblegany podczas buntu Satsumy, w efekcie czego spłonął donżon oraz połowa konstrukcji zespołu zamkowego. W 1960 roku główna wieża została zrekonstruowana z użyciem betonu. W latach 1998–2008 kompleks zamkowy przeszedł prace renowacyjne. Na początku grudnia 2007 roku zakończyła się gruntowna renowacja wewnętrznego pałacu. W efekcie trzęsień ziemi, w 2016 r. zamek został poważnie uszkodzony. Ostateczny termin kompleksowej odbudowy i restauracji całego zespołu zamkowego został zaplanowany na 2036 rok.
Zamek Hiroshima
Znajduje się w mieście Hiroszima, w prefekturze Hiroszima, nad rzeką Hon. Pierwotna konstrukcja zamku powstała w okresie Azuchi-Momoyama w latach 1591–1599 przez Terumoto Mōri. Po bitwie pod Sekigaharą odebrano Mōriemu zarząd prowincją. Zamek przekazano Masanoriemu Fukushimie, lecz ten również został pozbawiony władzy w prowincji Aki na rzecz Naga'akiry Asano. Zamek był główną siedzibą rodziny Asano przez 12 pokoleń, aż do upadku systemu feudalnego w 1871 r. i przejęty przez rząd w okresie Meiji. W 1945 r. został zniszczony w wyniku zrzucenia bomby atomowej. W latach 1957–1958 został odbudowany i teraz prezentuje historyczne artefakty z miasta Hiroszima.
Zamek Inuyama
Znajduje się w mieście Inuyama, w prefekturze Aichi, nad rzeką Kiso. Używa się także nazwy Hakutei-jō. Jedna z najstarszych, istniejących do dziś, budowli średniowiecznej Japonii. W 1935 r. został wpisany na listę skarbów narodowych Japonii. Jest jednym z 12 zamków zachowanych do obecnych czasów, które zostały wybudowane przed okresem Edo. Pierwotna konstrukcja powstała w epoce Muromachi około 1440 r.. Obecna lokalizacja została wybrana przez Nobuyasu Odę (stryja Nobunagi Ody), po usunięciu znajdującego się w tym miejscu chramu Harigane, w 1537 roku. Główny budynek donjon jest zbudowany w stylu Momoyama (1469) Zamek był główną siedzibą rodziny Naruse, służącej klanowi Matsudaira. Został skonfiskowany przez rząd w okresie Meiji, a w 1891 r. zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi. Zwrócono go rodzinie Naruse w 1895 i pozostawał w jej gestii do 2004 r., posiadając jednocześnie status skarbu narodowego.
Zamek Hirosaki
Wzniesiony w stylu Hirayama w 1611 roku. Był siedzibą rodu Tsugaru. Aktualnie obszar ten jest centralną częścią miasta Hirosaki w prefekturze Aomori. Był on znany również jako zamek Takaoka. W 1627 r. w wyniku uderzenia pioruna główny gmach zamku stanął w płomieniach. Zamek nie został odbudowany aż do 1810 r., kiedy zainteresował się nim dziewiąty daimyō, Yasuchika Tsugaru. W 1871 r. na zamku stacjonował oddział Cesarskiej Armii Japońskiej, a dwa lata później zabudowania pałacowe, szkoła sztuk walki i większość murów zamkowych zostały rozebrane. W 1906 r., dwie pozostałe wieże (yagura) uległy spaleniu. W 1937 r. osiem budowli na terenie zamku zostało uznanych przez rząd za „narodowe dobra kultury”.
Zamek Nagoya
Znajduje się w mieście Nagoya, w prefekturze Aichi.Pierwotnie zamek został zbudowany przez Imagawę Ujichikę w roku 1525. Siedem lat później zamek przejął Oda Nobuhide, aby go później porzucić. W 1610 Tokugawa Ieyasu wydał polecenie grupie daimyō, aby udzielili pomocy w budowie zamku, który miał pełnić rolę nowej stolicy dla prowincji Owari. Budowa zamku zakończyła się w 1612.
Zamek Matsuyama
Znajduje się w mieście Matsuyama, w prefekturze Ehime. Został zbudowany w 1602 r. przez Yoshiaki Katō.
Zamek Nijo
Znajduje się w Kioto, w prefekturze Kioto. Został zbudowany w 1603 r. przez Ieyasu Tokugawa.
Zamek Aizuwakamatsu
Znany również jako Zamek Tsuruga leży w centrum miasta Aizuwakamatsu, w prefekturze Fukushima. Został zbudowany przez Naomoriego Ashinę w 1384. Masamune Date, największy wódz regionu Tōhoku, walczył wiele lat przeciw klanowi Ashina i udało mu się zdobyć zamek w 1589 r., ale rok później zamek przejął Hideyoshi Toyotomi. W 1592 r. nowy zarządca zamku, Ujisato Gamō, przebudował zamek i nadał mu nazwę Tsuruga. W okresie Edo był siedzibą daimyō hanu Aizu. Następnym właścicielem został Masayuki Hoshina, syn sioguna Hidetady Tokugawy i wnuk Ieyasu. W 1868 r. był oblegany podczas wojny Boshin. Po miesiącu odcięcia od świata, Katamori Matsudaira poddał go oblegającym. Został zniszczony przez nowy rząd w 1874 r. Tenshu, największa wieża zamku, została odbudowana w 1965 r. Obecnie znajduje się w niej muzeum i punkt widokowy.
Zamek Hikone
Pierwszy, oryginalny zamek zbudowany w roku 1575, był częścią zamku Ōtsu i został przeniesiony do Hikone przez klan Ii. Budowę zakończono w 1622 r. Na początku okresu Meiji w 1868 r. wiele zamków zostało rozebranych, natomiast ten w Hikone, specjalnie na polecenie cesarza, zachowano. Dzięki temu jest jednym z najstarszych zamków w kraju.
Zamek Okayama
Znajduje się w mieście Okayama (prefektura Okayama) został zbudowany w latach 1346 - 1369 r. przez rodzinę Nawa. Popularnie zwany Zamkiem Wron z powodu, odmiennego niż większość zamków w Japonii, koloru czarnego (jedynie zamek Matsumoto jest jeszcze koloru czarnego i wspólnie dzielą taką nazwę). Zburzony w czasie II wojny światowej odbudowany w 1966 roku.
Zamek Imabari
Zamek Fukushima
Został zbudowany w XII w przez Suginome Taro.
Zamek Shuri
Znajduje się w mieście Naha, w prefekturze Okinawa. Został zbudowany w okresie Muromachi (1336-1573) przez Shō Hashi.
Zamek Shimabara
Znajduje się w mieście Shimabara, w prefekturze Nagasaki. Został zbudowany w 1624 r. przez Shigemasa Matsukura.
Zamek Osaka
Znajduje się w mieście Osaka, w prefekturze Osaka. Nazywany złotym lub brokatowym zamkiem, jest Jednym z najbardziej znanych zamków w Japonii. Odegrał znaczną rolę podczas jednoczenia kraju w XVI w., w okresie Azuchi-Momoyama. Główny budynek ma osiem pięter, z czego tylko pięć jest widocznych z zewnątrz, dodatkowo posiada wysoki fundament z kamienia, który miał bronić mieszkańców przed atakami uzbrojonych w miecze najeźdźców. W roku 1583 Hideyoshi Toyotomi rozpoczął budowę zamku na miejscu ruin dawnej świątyni-twierdzy Ishiyama Hongan-ji, w której bronili się buddyjscy mnisi-wojownicy i chłopi zbuntowani przeciwko siogunowi (ruch Ikkō-ikki). Toyotomi chciał, aby nowa twierdza przypominała zamek Azuchi, siedzibę Nobunagi Ody. Miała być jednak od niego o wiele wspanialsza. Budowę zakończono w roku 1598. W 1868 roku znaczna część zamku spłonęła podczas wojny domowej, trwającej w czasie tzw. restauracji Meiji. Odbudowę zakończono w roku 1997. Zamek jest kopią oryginału wykonaną z betonu (włącznie z windami), jednak wnętrze nie przypomina nawet w najmniejszym stopniu wnętrza japońskiego zamku. W roku 2006 zamek otrzymał 53 lokatę wśród „100 Najwspanialszych Zamków Japońskich”.
Zamek Ueda
Znajduje się w mieście Ueda, w prefekturze Nagano. Został zbudowany w 1583 r. przez Masayuki Sanada.
Zamek Kanazawa
Zamek Fukuyama
Znany jako zamek Hisamatsu lub zamek Iyō, został zbudowany w latach 1619 – 1622. Większa jego część uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej. Odbudowany w 1966 r.
Zamek Wakayama
Znajduje się w mieście Wakayama, w prefekturze Wakayama. Został zbudowany w 1586 r. przez Hidenaga Toyotomi.
Zamek Fushimi
Budowa, umiejscowionej w niedalekiej odległości od Kioto twierdzy, rozpoczęła się w 1594 roku i trwała zaledwie dwa lata.
Zamek Nakatsu
Znajduje się w mieście Nakatsu, w prefekturze Oita.
Zamek Kokura
Znajduje się w mieście Kitakyushu, w prefekturze Ishikawa . Został zbudowany w 1602 r. przez Hosokawa Tadaoki. Został zrekonstruowany w 1959 r. i 1990 r.
Zamek Matsue
Znajduje się w Matsue, w prefekturze Shimane. Nazywany "czarnym zamkiem" lub "siewkowym zamkiem" , jest jednym z niewielu zachowanych średniowiecznych zamków w Japonii pozostałych w pierwotnej formie drewnianej, a nie będącym nowoczesną betonową rekonstrukcją. Budowa zamku zaczęła się w 1607 roku i zakończyła w 1611, za rządów lokalnego daimyō Tadauji Horio. W 1638 roku lenno i zamek przeszły w posiadanie klanu Matsudaira, młodszej gałęzi rodu Tokugawa. Zamek został zbudowany po ostatniej wielkiej wojnie feudalnej Japonii, więc nie został uszkodzony przez działania wojenne. Do dziś pozostały jednak tylko niektóre ściany i stołp. Zamek jest drugim co do wielkości, trzecim pod względem wysokości, a szóstym pod względem wieku wśród japońskich zamków.
Zamek Goryōkaku
Wybudowana przez ród Tokugawa w latach 1857–1866, pierwsza w Japonii twierdza zbudowana w stylu zachodnim, w mieście Hakodate, w południowej części Hokkaido. Przez krótki okres budowla ta była główną twierdzą Republiki Ezo. Twórcą konstrukcji twierdzy Goryōkaku był Ayasaburō Takeda, który poznał wiedzę Zachodu (rangaku, dosł.: nauka holenderska; znaczenie: studiowanie nauki Zachodu w okresie Edo przy pomocy języka holenderskiego)w tej dziedzinie. Zastosował on wiele elementów z projektu francuskiego architekta Sebastiana Vaubana. Goryōkaku słynie z tego, iż było miejscem ostatniej bitwy wojny boshin (1867–1869). W dniu 9 grudnia 1868 roku, Keisuke Ōtori i Toshizō Hijikata wraz ze swoimi oddziałami wkroczyli do fortu. Tydzień po śmierci Hijikaty, 27 czerwca 1869 roku, Goryōkaku została zdobyta przez armię cesarską i w znacznej części zniszczona. Dzisiaj Goryōkaku jest parkiem otwartym dla zwiedzających, o charakterze zabytkowym. Teren byłej twierdzy jest jednym z ulubionych miejsc podziwiania na wiosnę kwitnących kwiatów wiśni (hanami).
Zamek Kochi
Znajduje się w mieście Kōchi, w prefekturze Kōchi. Został zbudowany w 1603 r. przez Kazutoyo Yamauchi.
Zamek Kakegawa
Znajduje się w mieście Kakegawa, w prefekturze Shizuoka. Został zbudowany w 1487 r. przez Yasuhiro Asahina.
Zamek Odawara
Znajduje się w mieście Odawara , w prefekturze Kanagawa. Został zbudowany w 1633 r. przez Yoriharu Ōmori.
Zamek Ozu
Znajduje się w mieście Ōzu, w prefekturze Ehime. Został zbudowany w 1321 r, przez Toyofusa Utsunomiya.
Zamek Karatsu
Znajduje się w mieście Karatsu , w prefekturze Saga. Został zbudowany w 1609 r. przez Terasawa Hirotaka. Został rozebrany w 1872 r. i odbudowany w 1966 r.
Zamek Kiyosu
Znajduje się w mieście Kiyosu , w prefekturze Aichi. Został zbudowany w latach 1394- 1427 przez clan Shiba. Na rozkaz Ieyasu Tokugawy zamek rozebrano, używając materiału do budowy zamku w Nagoya. Został odbudowany w 1989 r.
Zamek Sunomata
Zamek Gifu
Znajduje się w mieście Gifu , w prefekturze Gifu. Został zbudowany w 1201 r. przez Yukimasa Nikaidō.
Zamek Shibata
Znajduje się w mieście Shibata , w prefekturze Niigata . Został zbudowany prawdopodobnie w 1654 r. przez Klan Shibata.
Zamek Takashima
Znajduje się w mieście Suwa, w prefekturze Nagano . Został zbudowany w 1592 r. przez Hideno Takayoshi.
Zamek Edo (Zamek Cesarski) w Tokio
Znany jako zamek Chidoya został zbudowany w 1457 r. przez Ōta Dōkan- samuraja służącemu klanowi Usagi. W 1603 r. Tokugawa przyjął tytuł shoguna i zamek stał się siedzibą jego administracji.W 1657 r. zamek spłonął podczas pożaru. W 1868 r., po odbudowie, został mianowyny zamkiem tokio, w 1869 r. zamkiem cesarskim.
Ruiny zamku Takeda
Znajdują się w mieście Asago, w prefekturze Hyōgo. Został zbudowany w 1431 r. przez Sōzen Yamana.
Ruiny zamku Katsuren
Wzniesiony w okręgu Katsuren na półwyspie Katsuren (środkowo-wschodnia Okinawa)., w mieście Uruma. Najlepsze lata zamku przypadają na połowę XV w. podczas rządów Amawari. Zamek został wpisany na listę UNESCO w 2000 r.
Riuny zamku Nakagusuku
Znajdują się w Kitanakagusuku Nakagusuku, w prefekturze Okinawa. Został zbudowany prawdopodobnie w XIV w. w 1603 r. przez Sachinakagusuku Aji.
Przepiękne zamki, tak różne od europejskich budowanych z kamienia i cegły. Japońskie zamki nie robią wrażenia obronnych fortyfikacji lecz bardziej kojarzą się z letnimi rezydencjami pałacowymi. Bardzo interesujące zestawienie, dzięki za Twój trud :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję. Głównym elementem obronnym w tych budowlach jest labirynt wąskich ścieżek, wiodących do warowni. Samo wspinanie na szczyt musiało być bardzo męczące, szczególnie podczas letnich upałów.
Usuń