Szukaj na tym blogu

sobota, 21 kwietnia 2018

Miyajima i Hiroszima

16 sierpnia 2017
Zaplanowaliśmy dłuższą podróż; do Hiroszimy i na wyspę Miyajima. Parę dni wcześniej szukaliśmy hotelu na wyspie, niestety wszystkie były zarezerwowane. Udało nam się natomiast "zabukować" pokoje w hotelu naprzeciwko przystani, skąd kursują statki na wyspę. W takich podróżych przydają się JR pass, można dużo zaoszczędzić. Shinkansen wyjechał ze stacji Shin Osaka, w parę godzin byliśmy na miejscu.










Sanktuarium shintoistyczne Itsukushima Jinja znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe. Wywodzi swoje początki z VI wieku, a w obecnej formie istnieje od 1168. Konstrukcja świątyni, opierająca się na pomostach zbudowanych nad zatoką, wiąże się z dawnym statusem wyspy jako świętej ziemi. W dawnych czasach przeciętni ludzie nie mogli postawić stopy na wyspie. Przybywali łodzią, przepływając pod bramą, która wydawała się pływać. Obok świątyni znajduje się scena najstarszego w Japonii teatru nō, zbudowanego w 1568 roku.  







Brama Torii jest jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii. Istnieje od 1168, chociaż obecna konstrukcja pochodzi z 1875.   Widok ten  jest zaliczany do jednego z trzech słynnych widoków (pozostałe to: zatoka Matsushima i mierzeja Ama-no-hashidate).





                                   https://elrincondeanilus.blogspot.com.es/


Piękne miejsce, warto tu przyjechać.





















Nocą nie było tu prawie turystów, dlatego też przyjemnie było pospacerować. 




17 sierpnia 2017
Na drugi dzień raniutko pojechaliśmy zobaczyć Pomnik Pokoju w Hiroszimie. Kopuła Bomby Atomowej  upamiętnia zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Budynek zaprojektowany jako centrum wystawowe przez czeskiego architekta Jana Letzla został ukończony w kwietniu 1915. W sierpniu tego samego roku został oddany do użytku. Eksplozja po zrzuceniu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 miała miejsce w bezpośredniej bliskości hali. Hipocentrum znajdowało się ok. 150 m od niej. Był to jedyny tak blisko położony budynek, który nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Został on zabezpieczony jako Pomnik Pokoju w stanie, w jakim znajdował się bezpośrednio po wybuchu. Wokół znajduje się Park - Pomnik Pokoju.





2 komentarze: