Szukaj na tym blogu

Największe japońskie miasta

Według liczebności mieszkańców:

1.Tokio (12 978 627)

Stolica i największe miasto Japonii, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu i zarazem największa metropolia na świecie (12 978 6279 mieszkańców). Do 1868 roku miasto nazywało się Edo. Nazwa miasta Tōkyō oznacza Wschodnią Stolicę. Tokio zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1923, a także przez amerykańskie bombardowania podczas II wojny światowej w maju 1945 roku. 
Warto zwiedzić:
Tokyo Sky Tree- najwyższa wieża widokowa na świecie oraz drugi najwyższy budynek zaraz po Burji Khalifa. 
Akihabara- dzielnica elektroniczna
Dzielnica Asakusa i świątynia Asakusa shinto shrine.
Shibuya Crossing- największe skrzyżowanie świata i Harajuku
Dzielnica Shinjuju i Shinjuku Gyoen National Garden.
TeamLab Borderless Digital Art Museum.
Taras widokowy w Bunkyo Civic Center i pobliska Moomin Bakery and Cafe.



2.Osaka (5 640 168)


Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu, w regionie Kansai, nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych, handlowo-usługowych, kulturalno-naukowych i rozrywkowych w kraju, o niezwykle potężnym potencjale ekonomicznym, konkurującym z Tokio. Jest to także jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i największych portów morskich w kraju. W czasie II wojny światowej Osaka była jednym z najważniejszych celów amerykańskich nalotów bombowych. Miasto legło w gruzach i straciło niemal wszystkie zabytki.
Warto zobaczyć:
Zamek Osaka
Shitennoji-najstarsza świątynia buddyjska w Japonii.
Dzielnica Dotombori.
Dzielnica Shinsekai.
Kuromon IchibaMarket.
Taras widokowy Umeda Sky Building.




3.Yokohama (3 496 750)


Największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w środkowej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza. 
Warto zobaczyć:
Dzielnica Chinatown: największa chińska dzielnica w Azji. 
Minato Mirai: nowoczesta część miasta i Landmark Tower- jedna z najwyższych wież w kraju.
Parki Sankeien i Yamashita.
Harbor View Park z widokiem na Yokohama Bay Bridge.
 



4. Nagoya (2 263 894)

Leży w południowej części wyspy Honsiu, którego aglomerację zamieszkuje około 9 mln ludzi. Została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, szybko odbudowana  jest jednym z najnowocześniejszych miast kraju.
Warto zobaczyć:
Zamek Nagoya
Buddyjska świątynia Osu Kannon
Higashiyama Sky Tower.
Park Meijo.
Tokugawa Garden i Shirotori Garden.



5. Sapporo (1 913 545)

Największe miasto wyspy Hokkaido i stolica tejże prefektury. Ośrodek sportów zimowych, gospodarz Festiwalu Śniegu
Warto zobaczyć:
Park Maruyama
Park Narodowy Takino Suzuran Hillside.
Punk widokowy Mt. Okura.
Jogai Market.




6. Kobe (1 544 200)

Leży na wyspie Honsiu. Jest stolicą prefektury Hyōgo i jednym z większych portowych miast Japonii. 
Warto zobaczyć:
Wieża Kobe Port Tower.
Dzielnica Chinatown.
Ogród Botaniczny w Suma Rikyu Park.
Port i okolice.



7. Kioto (1 474 015)

Miasto w zachodniej części wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Pod koniec II wojny światowej Stany Zjednoczone rozważały zrzucenie na Kioto bomby atomowej, ostatecznie jednak miasto zostało usunięte z listy celów.
Warto zobaczyć:
Fushimi Inari.
Kiyomizu-dera świątynia.
Świątynia Kinkaku-ji.
Zamek Nijō.
Pałac cesarski.
Dzielnice Geisz Gion i Ponto-chō.
Srebrny Pawilon i ścieżka filozofów.
Kamienny ogród w świątyni Ryōan-ji.
Kompleks świątynny Shinnyo-do.
Most Togetsukyo.
Targowisko Nishiki.



8. Fukuoka (1 463 743) 

Największe miasto wyspy Kiusiu, leżące w jej północnej części. Jest ważnym, regionalnym centrum handlu, transportu (port morski) i biznesu oraz znanym ośrodkiem nauki, kultury i międzynarodowych spotkań kongresowych. 
Warto zobaczyć:
Świątynia Kushida.
świątynia Dazaifu Tenmangu.
Buddyjska świątynia Shingon.
Parki Ohori i Yusentei.
Uminonakamichi Seaside Park – zielony park rozrywki.
Fukuoka Tower.
Canal City Hakata-centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe.



9. Kawasaki (1 425 512) 

Leży u ujścia rzeki Tama, między Tokio i Yokohamą, nad zatoką Tokijską. To wysoko rozwinięte przemysłowo miasto. Ma tu siedzibę przemysł ciężki, stoczniowy, motoryzacyjny.




10. Saitama (1 222 434)

Stolica i największe miasto prefektury Saitama. Wielu mieszkańców miasta dojeżdża do pracy do Tokio Powstało 1 maja 2001 z połączenia trzech miast: Urawy, Ōmiyi i Yono




11. Hiroszima (1 173 843) 

Leży na wyspie Honsiu w regionie Chūgoku, nad zatoką Hiroshima. 6 sierpnia 1945 startująca z wyspy Tinian superforteca B-29 Enola Gay lotnictwa Stanów Zjednoczonych zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little BoyW chwili ataku w Hiroszimie mieszkało 275 tys. ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na centrum miasta (celem był most Aioi – najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Zabiła natychmiast78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. Za zaginione uznano 13 983 osoby. Została odbudowana w stylu zachodnim.




12. Sendai (1 045 986)

Stolica prefektury Miyagi  i największe miasto regionu Tōhoku (północno-wschodnia część wyspy Honsiu). Miasto zostało założone w 1600 przez daimyō Masamune Date i jest znane jako „Miasto Drzew”. Han Sendai zachęcał mieszkańców do sadzenia drzew przy domach. W efekcie wiele domów i chramów w centrum Sendai posiada „przydomowe lasy” , które były używane jako źródło drewna i innych materiałów. Naloty w czasie II wojny światowej zniszczyły wiele zieleni, wiele też stracono w okresie powojennej odbudowy i rozwoju. Sendai nadal jest znane jako Miasto Drzew, ale zawdzięcza to głównie dużym wysiłkom podejmowanym w celu przywrócenia zieleni na terenie miasta.




13. Kitakyūshū (987 337)

Leży na północy wyspy Kiusiu, w prefekturze Fukuoka. Razem z Shimonoseki jest ważną częścią regionu cieśniny Kammon. 



 

14. Chiba (938 695)

Znajduje się na wschód od Tokio, nad Zatoką Tokijską. Jest jednym z głównych portów morskich regionu Kantō. Większa część miasta ma charakter rezydencyjny, chociaż wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele fabryk i magazynów.



15. Hamamatsu (810 585)

Leży w prefekturze Shizuoka (środkowe Honsiu), nad Oceanem Spokojnym, w odległości 260 km. od Tokio.



16. Kumamoto (740 282)

Ośrodek administracyjny prefektury Kumamoto, w zachodniej części wyspy Kiusiu.



17. Sagamihara (720 780)

Leży w prefekturze Kanagawa, na wyspie Honsiu.



18. Shizuoka (717 185)

Stolica prefektury ShizuokaW okresie Edo  była początkowo zajmowana przez Tokugawę Ieyasu. Następnie była lennem Tadanagi Tokugawy (syna Ieyasu). Ostatecznie zarządzał nią bezpośrednio siogunat.


19. Okayama (676 273)

 Ośrodek administracyjny prefektury Okayama, w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu. Jest jednym z niewielu japońskich miast, które utrzymują sieć tramwajową. Słynie z najpiękniejszych ogrodów w kraju. 


20. Kagoshima (605 855)

Ośrodek administracyjny prefektury Kagoshima, w południowej części wyspy Kiusiu, nad zatoką Kagoshima (Morze Wschodniochińskie), blisko wulkanu Sakurajima.



21. Funabashi (586 762)

Miasto portowe nad Zatoką Tokijską. Leży w prefekturze Chiba, w środkowej części wyspy Honsiu.



22. Fukui (536 17)

Ośrodek administracyjny prefektury Fukui, w środkowej części wyspy Honsiu, na wybrzeżu Morza Japońskiego, w strefie przemysłowej Hokuriku. możny tu zobaczyć ogrody Yokokan.



23. Himeji (535 448)

Leży w prefekturze Hyōgo, znajduje się tu zamek Himeji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inną atrakcją miasta jest świątynia Engyō-ji.



24. Matsuyama (515 092)

Miasto portowe w zachodniej części wyspy Sikoku. Stolica prefektury Ehime.  Znane jest z gorących źródeł, m.in. jednych z najstarszych w Japonii – Dōgo Onsen. Drugim ulubionym obiektem turystycznym jest zamek Matsuyama. Znajduje się tu  osiem świątyń będących częścią pielgrzymki szlakiem 88 świątyń Sikoku.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz