Szukaj na tym blogu

piątek, 3 maja 2024

Chram Ise i Meoto Iwa. Japonia 2024

 W piątek, korzystając z japońskiego Golden Week (tutejsze święta: urodziny cesarzy, święto konstytucji, dzień dziecka)), pojechaliśmy z Hiroko i Mama-san do sanktuariów w Ise. 

Ise-jingū jest kompleksem sanktuariów. Składa się na niego 125 chramów, podzielonych na dwie główne części: Gekū, czyli chramów zewnętrznych, usytuowanych w miejscowości Yamada i poświęconych bóstwu Toyouke-no-ōmikami oraz Naikū, czyli chramów wewnętrznych w miejscowości Uji i poświęconych bogini Amaterasu. Te dwa zespoły są oddalone od siebie o około 6 km. Łączy je ścieżka pielgrzymów przebiegająca przez Furuichi. Najwyższy kapłan lub kapłanka chramów Ise musi pochodzić z rodziny cesarskiej. Według oficjalnej chronologii, chramy zostały wzniesione w 4 roku p.n.e., lecz większość historyków datuje je o kilkaset lat później, podając najczęściej rok 690 jako datę budowy pierwszego chramu w Ise, w jego obecnym kształcie. Chram Ise jest narodowym skarbem Japonii. Przechowywane jest tam ośmiogranne zwierciadło i z tego powodu jest to najważniejsze ze świętych miejsc shintō.

Najpierw poszliśmy do chramów zewnętrznych. Tłok dawał się we znaki, bo kiedy są tu święta wszyscy podróżują. 













Wygląd chramu Ise pochodzi z okresu przed adaptacją wpływów buddyjskich i chińskich w architekturze Japonii. Zachowują więc pierwotny, pozbawiony późniejszych, obcych wpływów styl. Zbudowane są z drewna. Zgodnie z tradycją, chramy są rozbierane i odtwarzane poprzez użycie nowych materiałów (drewna) co 20 lat. Obecne budynki zostały wzniesione w 2013 roku. Kolejne planowane jest na rok 2033. Wówczas święte przedmioty są przenoszone do nowo wybudowanego głównego pawilonu. Ceremonia ta nazywa się Shikinen Sengūsai.




Sanktuarium leży w lesie o powierychni  5.410 hektarów.












Później pojechaliśmy autobusem, do ktąrego była duuuża kolejka do chramów wewnętrznych w miejscowości Uji.


Przeszliśmy przez most Uji, który podobnie jak budynek chramu, jest również rozbierany co 20 lat i stawiany na nowo.
























Znowu przepełnionym autobusem pojechaliśmy zobaczyć Meoto Iwa (para skał, skały mąż i żona, zaślubione skały). Według wierzeń shintō, skały reprezentują jedność pary stworzycieli – kami Izanami i Izanagi. Łącząca obie skały, ważąca ponad tonę lina ze słomy (shimenawa), która wskazuje obecność kami i zaznacza granicę pomiędzy światem duchowym i ziemskim, jest zmieniana trzy razy w roku: w maju, wrześniu i grudniu.



























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz